Feriestemningen er ærkedansk i den gamle købmandsgård, som bugner af historie og er perfekt for alle, der er til høj hyggefaktor.

Her kan du overnatte i historiemættede omgivelser: Idyllen hersker på Samsøs gamle købmandsgård

Morgener på Købmandsgården er helt stille, så når morgenkaffen nydes, kan man tydeligt høre lærkerne deroppe på en sommerblå himmel, hvis man er lige så heldig med vejret som Politikens udsendte.  Foto: Susser Feit
Morgener på Købmandsgården er helt stille, så når morgenkaffen nydes, kan man tydeligt høre lærkerne deroppe på en sommerblå himmel, hvis man er lige så heldig med vejret som Politikens udsendte. Foto: Susser Feit
Lyt til artiklen

Et bælte af hybenroser gløder i aftensolen, da jeg parkerer over for købmandsgården, lige ved stranden nord for Ballen lystbådehavn på Samsø. Jeg finder mit logi ved navn Aftægtsboligen – alle lejligheder er opkaldt efter deres oprindelige brug – i en stråtækt bindingsværkslænge.

Her er ærkedansk feriestemning, og frottébadekåben på værelset opfordrer til, at jeg gør alvor af en svømmetur. Det er bare at krydse Strandvejen og finde stien gennem roserne til stranden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her