Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Efter tørklæderne kommer turen til lange muslimske kjoler, som bliver bandlyst fra franske skoler som religiøs propaganda. Unge muslimer er splittede, mens venstrefløjen advarer mod ’religionskrig’.

Fransk forbud: Lange kjoler er muslimsk propaganda i skolerne

Gymnasieelever i den franske by Strasbourg  lykønsker hinanden med deres studentereksamen. Klædedragten er forskellig, men abayaen er et marginalt fænomen blandt muslimske kvinder og elever bortset fra i kvarterer med massiv tilstedeværelse af indvandring. Nu bliver den forbudt i skolerne. Foto: Frederick Florin/Ritzau Scanpix
Gymnasieelever i den franske by Strasbourg lykønsker hinanden med deres studentereksamen. Klædedragten er forskellig, men abayaen er et marginalt fænomen blandt muslimske kvinder og elever bortset fra i kvarterer med massiv tilstedeværelse af indvandring. Nu bliver den forbudt i skolerne. Foto: Frederick Florin/Ritzau Scanpix

Visse franske gymnasieelever skal ændre tøjstil, når de møder op til undervisningen i næste uge, hvor ferien er forbi. Det er slut med at være iført en abaya, en løsthængende lang kjole, som bliver båret af mange kvinder i muslimske lande.

Der er ikke tale om et modefænomen påvirket af Tik-Tok eller andre sociale medier, men om en beslutning taget på højeste politiske niveau.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her