Ingen lande har kunnet løse trængsels-, klima- og miljøproblemerne alene ved at udbygge vejnettet, lød det i et debatindlæg fra Det Økologiske Råd, HK Transport og Socialdemokratiet, skrevet i skæret af COP23 mødet i Bonn.
Skal vi begrænse trafikkens miljø- og klimapåvirkning, må en større del af transporten ske med kollektiv trafik og cykel. En del af løsningen handler om, hvordan byerne indrettes, så folk vælger den transportform, der belaster klimaet mindst og giver mindst trængsel – simpelthen fordi det er lettest og hurtigst.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


