Debatindlæg afAhmet Demir,

Cand.pæd. , psykoterapeut

Cand.pæd og psykoterapeut: I udsatte boligområder bør fagfolk se på den enkeltes forældrekompetence, allerede når en graviditet konstateres

Lyt til artiklen

Statsministerens nytårstale har fået mange til at reagere. Også mig, der har min daglige gang blandt udsatte familier. Jeg er enig med statsministeren i, at parallelsamfund skal brydes op, men desværre oplever jeg, at politikerne ofrer udsatte grupper for f.eks. at opnå opbakning til skattelettelser.

Jeg har forsøgt at forstå statsministerens løsninger, men for mig er opbrydning af beton ikke en løsning, der kan stå alene. Jeg ønsker handlinger, der støtter den enkelte i at blive en del af fællesskabet, og til det har vi brug for samarbejde og konkrete mål.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her