Debatindlæg afSune Gylling Æbelø

Journalist

Journalist om manglen på sekularisme: Lad nu kirken sejle sin egen intolerante sø

Lyt til artiklen

Jubelen i LGBT-miljøet ville ingen ende tage, da det i 2012 omsider blev muligt for homoseksuelle par at blive viet i folkekirken. Nu var alle sorger endt, og vejen til hymens lænker – og dermed velsignet samkvem helt ind i evigheden – banet for også bøsser og lesbiske. Troede man.

For det viste sig, at visse præster af samvittighedsgrunde nægtede at udføre vielsesritualet. Det blev nemlig ikke gjort lovpligtigt for præsterne at vie homoseksuelle – man fjernede blot en lov, som specifikt forbød dem at gøre det. Det blev ovenikøbet udførligt nedskrevet, at det stod præsterne frit for at afvise giftelystne homoseksuelle ved kirkeporten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her