Det frivillige idrætsliv mangler kvinder – både i hallen og på bestyrelsesposterne. Kun 7 ud af 62 specialforbundsformænd er kvinder. Det viser en undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund (DIF), som offentliggøres i dag.
Og ser man på ledelsesniveauet i specialforbundene og DIF, er der i alt 114 medarbejdere, som har personaleansvar. Af dem er kun 24 kvinder, hvilket giver en andel på 21,1 procent. Dertil kommer, at kun 20,4 procent af de øverste administrative ledere i forbundene er kvinder.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
