DF, K og S har haft et forslag oppe at vende om at gøre håndtryk obligatorisk, hvis man vil have dansk statsborgerskab. Ord som ceremoni, at ’underskrive en erklæring’ samt tvungent håndtryk kan intet andet end at minde om en religiøs bevægelse. Der mangler blot et bål, hvor alle skal holde i hånd, danse rundt om bålet i taknemmelighed over for staten og naturligvis slutte med et amen.
Og der er noget, de har glemt: Man kan give hånd, men samtidig opføre sig fuldkommen respektløst. Man kan også lade være og samtidig være yderst respektfuld og høflig. Hvis en person virkelig vil samfundet det onde og ødelægge sammenhængskraften mellem os, skal de nok give hvem som helst hånden og derefter give den hele armen. Et håndtryk betyder intet, hvis personen alligevel har onde intentioner.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

