Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) har gjort det til sin politik at slå sig op på de kriminelles bekostning. Sidste skud på stammen er, at Pape vil begrænse anvendelsen af betingede domme til personer, der har udøvet vold for første gang. Folketingsmedlem Trine Bramsen (S) har som sædvanlig straks fulgt trop.
Det lyder besnærende og giver indtryk af handlekraft, når en politiker fremfører, at straffene skal forhøjes, og vi skal have færre betingede domme. En rigtig supermand. Ingen har sympati for de kriminelle. Der er tale om en meget svag gruppe, hvorfor det er letkøbt at fremkomme med den slags politiske budskaber.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

