Når der stemmes til EU-Parlamentet i morgen, er det først og fremmest på en stribe kandidater, der går til valg på løftet om at styrke EU’s autoritet. Kontrol med ydre grænser, større bøder til karteller, strammere regler for social dumpning – you name it.
Danske vælgere ønsker nemlig et parlament, der har mere hår på brystet og kan håndtere udefrakommende trusler bedre end tidligere. Dermed adskiller vi os ikke nævneværdigt fra vores nabolande, hvor mange efterhånden også har erkendt, at det rent faktisk er i EU, at tingene fixes. I hvert fald nogle af dem.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
