Debatindlæg afMarc-Christoph Wagner

Opvokset i Vestberlin og er bestyrelsesformand for den dansk-tyske Sankt Petri Skole

Det dansk-tyske forhold blomstrer. Men vi forsømmer de sprogkundskaber, der skal til for at holde forholdet ved lige.

Herboende tysker: Jeg finder det stærkt bekymrende, at danskere og tyskere ikke længere kan snakke sammen

Lyt til artiklen

I aften og i løbet af denne weekend markeres optakten til både genforeningsåret samt det dansk-tyske kulturår 2020. Både til galla på Det Kongelige Teater samt til gudstjeneste i Vor Frue Kirke er Danmark igennem dronningen og statsministeren repræsenteret på højeste niveau. Og der er så sandelig også noget at fejre.

Det virker som længe siden, at Danmark og Tyskland levede som naboer med ryggen mod hinanden og opfattede den anden igennem fjendebilleder og klicheer. I dag rejser den danske statsminister som noget af det første til Berlin. Måske er vi tyskere stadig ikke verdens mest hippe eller sexede nation, men vi er en pålidelig partner i stort og småt, hvilket ikke er så ringe endda i en verden og på et kontinent, som til tider synes at falde fra hinanden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her