Debatindlæg afSignatur Henrik Palle 

Det kan undre, at så mange finder interesse i tilsyneladende pseudonyheder, som absolut intet har at gøre i seriøse sammenhænge. Men sådan er det altså.

Henrik Palle: De fleste vil jo hellere mæske sig i ligegyldige tabloidnyheder end analyser af Pikettys seneste mursten

Lyt til artiklen

Det er blevet en del af rutinen, når dagen går på hæld, lige at skanne diverse større mediers forsider på nettet. I reglen er det ganske interessant, hvad man finder. De store borgerlige aviser går til stålet i deres iver efter at afdække den socialdemokratiske regerings angivelige fordækte dobbeltspil og forsøg på at forholde almenheden de sande informationer om både dette og hint. Når nu Trevor Noah og ’The Daily Show’ ikke dækker det danske samfund regelmæssigt, og Jonatan Spang holder sig på sikker afstand af sandheden i disse dage, må man jo selv sørge for at holde sig orienteret om, hvad de andre mener.

Imidlertid er det slående, i hvor høj grad nogle af de allerstørste mediers forsider er præget af historier, som det er meget vanskeligt at se relevansen af. Et eksempel: Da coronakrisen rasede for fuld udblæsning, og hele verden lå i virussens kvælertag, var det ikke desto mindre en, hvis vi er meget flinke, mindre human interest-historie, der prægede adskillige medier, nemlig at realitypersonen Amalie Szigethy er gravid med sit barn nummer to. Og det var ikke bare på udpræget gule medier, næh, det kunne man skam også læse om i sammenhænge, man normalt ville betegne som forholdsvis seriøse. Ser man det.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her