Debatindlæg afCornel Ban

Lektor ved Department of Organization, CBS

Coronaen varslede en ny tilgang til europæisk finanspolitik. Men vil vaccinerne bringe de dårlige vaner tilbage?

Lektor ved Department of Organization: »Europa kan lære af alle de rædsler, corona har medført. Det har skabt præcedens for en ny form for fælleseuropæisk økonomisk politik«

Lyt til artiklen

De europæiske lande er blevet hånet for at skyde sig i foden med den økonomiske sparekurs under den recession, der fulgte finanskrisen. Men under recessionen, der fulgte med coronanedlukningerne, har de europæiske lande ændret kurs.

De har gjort, hvad den berømte britiske økonom John Maynard Keynes foreskrev, at man skulle gøre under en recession: Hæve det offentlige forbrug, sikre likviditet og redde arbejdspladser. Men hvordan kan vi forstå dette skift?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her