Jeg vil hellere dø end at gå i biffen fredag aften

»Jeg vil hellere dø og parteres levende end f.eks. at gå i biffen fredag eller lørdag aften, når popcornskvotienten er højest og teenagekæresteriet mest intenst.«, siger Michael Bo.
»Jeg vil hellere dø og parteres levende end f.eks. at gå i biffen fredag eller lørdag aften, når popcornskvotienten er højest og teenagekæresteriet mest intenst.«, siger Michael Bo.
Lyt til artiklen

Der findes en andenhistorie om at blive ældre, om tab af hørelse og forestående død end ... nå ja, end dén. Forleden – og så betyder det mindre, at historien udspiller sig i Lissabon snarere end i København – så min veninde og jeg på hinanden over to tallerkener på en fado-restaurant. Udfordrende.

Én af os skulle jo sige det: »Hva’ ... gør det dig noget, hvis det ikke bliver supersent i aften? Jeg har gået hele dagen og været ude i luften og er træt. Hvad siger du til, at vi bare går hjem, når vi har fået en drink til?«. På vej hjem til hotellet gennem Barrio Alto-kvarteret blev vi bekræftet i, at hjem var den rette retning. I alle gader, i enhver smøge og hen over ethvert tænkeligt torv var vi de ældste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her