Alexander Sjöberghar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.
Alexander Sjöberghar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.
Red Barnet, GirlTalk og en erfaren tv-psykolog mener ikke, at Fie Laursen burde have været med i realityprogrammet ’Ex on the Beach’, og generelt bør der tages bedre hånd om de unge sårbare deltagere. Tv-kanalerne vil ikke udtale sig om problemet.
Psykologer kritiserer tv-kanaler efter dansk sag om selvmordsforsøg:»Meget problematisk« med sårbare reality-deltagere
Psykolog Ulla Dyrløv, der har erfaring med at screene tv-deltagere, mener konceptet 'Ex on the Beach' i højere grad er etisk problematisk for sårbare unge, da det alene er produktionen, der stemmer folk ud. Foto: Discovery Networks Danmark
Lyt til artiklen
Henter...
Lørdag delte youtuberen, influenceren og realitydeltageren Fie Laursen et afskedsbrev på sin instagramprofil. Efterfølgende blev hun fundet bevidstløs, men i live. Knap 30.000 nåede at like opslaget, og mere end 8.000 kommenterede, før Fie Laursen selv slettede opslaget mandag eftermiddag.
Ifølge afskedsbrevet tog hun blandt andet beslutningen, fordi hun ikke længere kunne klare, at folk lagde hende for had på nettet.
Alexander Sjöberghar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.