Da Kazuo Ishiguro vandt Nobelprisen i litteratur i 2017, lærte han noget meget vigtigt. Nu er den japanskfødte brite aktuel med ’Klara og Solen’, forfatterens første roman, siden han vandt prisen. Politiken var med til den virtuelle pressekonference.

Nobelprisvinder: »Jeg føler mig næsten pinligt berørt over, at det blev mig«

Kazuo Ishiguro håber, at den nuværende pandemi på tragisk vis kan minde os om, hvor vigtigt globalt samarbejde er. Personligt har forfatteren under nedlukningen brugt en del tid på at tænke mærkelige tanker om litteraturens sammenhæng med fake news, siger han. .  Foto: Katharina Volckmer
Kazuo Ishiguro håber, at den nuværende pandemi på tragisk vis kan minde os om, hvor vigtigt globalt samarbejde er. Personligt har forfatteren under nedlukningen brugt en del tid på at tænke mærkelige tanker om litteraturens sammenhæng med fake news, siger han. . Foto: Katharina Volckmer
Lyt til artiklen

Kazuo Ishiguro er blevet kaldt noget så sjældent som en kunstner uden ego. Om det er helt sandt, ved jeg dog ikke. Et eller andet behov for at blive hørt og set må man vel have, hvis man lever af at skrive bøger.

Men den japanskfødte britiske forfatter virker ganske rigtigt som en ydmyg mand.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her