Det kræver Rihanna før sin koncert på Roskilde

Festival. Rihanna skal om to timer gå fra backstageområdet på Roskilde og op på Orange Scene.
Festival. Rihanna skal om to timer gå fra backstageområdet på Roskilde og op på Orange Scene.
Lyt til artiklen

Om et par timer indtager Rihanna Orange Scene på Roskilde Festival med en af dette års mest imødesete koncerter på festivalen.

Danske medier har for længst varmet op til koncerten ved at rapportere om popprinsessens besøg i Tivoli torsdag aften.

Samtidig har fans i alle aldre ligget i kø siden kokken 07 fredag morgen for at komme helt tæt på, når Rihanna træder op på Orange.

Rihanna er altså med andre ord netop nu i backstage-området på Roskilde Festival. Og skal man tro diverse mere eller mindre lødige online-medier, så er popstjernens såkaldte tour-rider, listen over nødvendigheder som bare skal være til stede backstage, for længst kommet i Roskilde Festivalens hænder.

Rihanna-fans i kø siden i nat: Vi vil helt op at røre ved hende

Vingummibamser, ja tak
Ifølge disse mediers rapporter om Rihannas forplejningsliste, så kræver sangerinden fra Barbados blandt andet at få serveret hårdkogte æg, kalkunbacon og kalkunpølse.

Rihanna og hendes management ser også gerne, at der står Oreos, Cheetos, fyldte oliven og små oste klar.

Til at slukke tørsten kræver popstjernen angiveligt, at køleskabet er fyldt med Red Bull, Grey Goose-vodka, Coca Cola, Sprite og Ginger Ale.

En hurtig søgning rundt på flere andre musikmedier viser, at den polaroidfotograferende diva også er glad for vingummibamser, som helst skal være af mærket Haribo.

Redaktør: Rihanna er et friskt pust i en skov af mænd

Slutter af med 'Diamonds'
Og hvad kan festivalgæsterne så se frem til, når Rihanna går på Orange Scene klokken 22.30?

Ved de seneste koncerter, popprinsessen har spillet, i Berlin og Hannover, har hun indledt med at synge 'Mother Mary', mens hun knæler foran et monument på scenen.

Derefter er hun vidt omkring i sit brede repertoire af ørehængere og afslutter pop-seancen med 'Stay' og 'Diamonds'.

Roskilde Festival vil have flere popstjerner

Anders Hjort

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her