Alma Madmarked. Det er navnet på en ny supermarkedskæde, der vil stå på ryggen af mange af Irmas værdier.

13 tidligere Irma-ledere starter ny supermarkedskæde

Foto: Mette Dreyer/POLITIKEN
Foto: Mette Dreyer/POLITIKEN
Lyt til artiklen

Det var en stor sorg og frustration hos mange, da Coop i januar 2023 meldte ud, at Irma-kæden skulle lukke. Især hos den tidligere Irma-direktør Alfred Josefsen. Han stod i spidsen for Irma fra 1999 til 2012, og i de år lykkedes det ikke kun at få vendt underskud til overskud, men også at gøre Irma til det stærke brand, mange i dag begræder tabet af.

»Mange er blevet hjemløse i forhold til, hvor de skal handle. De føler, at den gode indkøbsoplevelse er forsvundet, og at det er besværligt at skaffe sig gode kvalitetsorienterede og økologiske fødevarer. Mange oplever, at de skal køre fra Herodes til Pilatus«, siger Alfred Josefsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her