0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Tim Kildeborg Jensen/©Tim Kildeborg Jensen
Foto: Tim Kildeborg Jensen/©Tim Kildeborg Jensen
Nyhedsbrev - Politiken Morgen

Regeringen vil løse hårdknude i fængsler ved at sende fanger til udlandet

Fortroligt notat viser, at regeringen har en alternativ plan til at løse pladsmanglen i de danske fængsler. Forslaget møder dog kritik fra Fængselsforbundet.

Nyhedsbrev - Politiken Morgen

Godmorgen kære læser

I de seneste år er der sket en bekymrende udvikling i det danske fængselssystem: Fængselsbetjentene forlader i stigende grad deres arbejde, mens antallet af fanger øges.

Derfor giver de omfattende problemer med pladsmangel i fængslerne næsten sig selv.

Men i de igangværende forhandlinger om en ny aftale om Kriminalforsorgen vil regeringen tage et noget alternativt værktøj i brug for at få bugt med pladsmanglen. For ifølge et fortroligt forhandlingsnotat, som Politiken har læst, vil regeringen leje 300 fængselspladser uden for Danmarks grænser.

Det forslag møder opbakning flere steder på Christiansborg. Blandt andet fra Venstres retsordfører, Preben Bang Henriksen:

»I det omfang, det lader sig gøre, så har det da umiddelbart vores store tilslutning«, siger han.

Ideen om at sende fanger til udlandet er dog ikke ny. I 2014 sendte Norge omkring 800 fanger til afsoning i Holland, hvilket mødte kritik for at bryde med menneskerettighederne.

Herhjemme mødes forslaget med hård kritik af Fængselsforbundet, der organiserer personalet i de danske fængsler.

»Min holdning er helt klar. Jeg mener ikke, at et land bør bede andre lande om at håndtere vores praksis. Der er noget fundamentalt problematisk i, at et land har undladt at udvise rettidig omhu i en sådan grad, at man ikke kan håndtere sit eget retssystem«, siger Bo Yde Sørensen, der er formand for Fængselsforbundet.


Læger klar til at hjælpe

Sundhedsministeriet ønsker at skrue op for tempoet i revaccinationen af den danske befolkning, så 300.000 får et stik om ugen, modsat 210.000 i dag. Men i flere regioner har man svært ved at skaffe personale til opgaven. Nu melder de praktiserende læger sig klar til at hjælpe.

»Hvis man inddrog de praktiserende læger i vaccinationsindsatsen, ville vi kunne vaccinere ca. 100.000 om ugen, og det kan godt lade sig gøre, selv om vaccinen skal opbevares ved 70-80 frostgrader«, siger Jørgen Skadborg, formand for Praktiserende Lægers Organisation, til Jyllands-Posten.


Andersson på vej til at blive statsminister

Ifølge SVT’s politiske kommentator Mats Knutson er det »formodentlig helt klart« nu, at Magdalena Andersson bliver Sveriges nye – og første kvindelige – statsminister. Det siger han på baggrund af, at Vänsterpartiets leder, Nooshi Dadgostar, alligevel gerne vil støtte Andersson, efter at der tirsdag aften blev indgået en aftale om højere pension.

Vänsterpartiet afviste ellers mandag at støtte Magdalena Andersson, der tidligere på måneden afløste Stefan Löfven som Socialdemokratiets partileder.


Seks personer dræbt ved juleparade

En 39-årig mand mistænkes for at have påkørt en folkemængde ved en juleparade i Waukesha i den amerikanske delstat Wisconsin natten til mandag. Angrebet har såret mere end 60 personer og kostet seks personer livet. Ifølge AFP er de fem ofre i alderen 52 til 81, mens det seneste offer er et barn.


Mette Frederiksens SMS’er

SMS står for Short Message Service, men de seneste uger har den lille forkortelse også betydet ballade og bøvl for regeringen. For granskningskommissionen, der egentlig skulle se på knudrede og tørre paragraffer, er blevet folkeeje. Og hver gang Mette Frederiksen har forsøgt at tale historien væk, er den dukket op igen. Senest er regeringen blevet beskyldt for at snyde vælgerne ved at gemme en historie om de slettede sms’er til efter kommunalvalget i sidste uge. Men hvordan er små beskeder endt med at være så stort et problem?

Lyt til dagens udgave af ’Du lytter til Politiken’ her.


Det sker i dag:

  • Mette Frederiksen (S) og Jakob Ellemann-Jensen (V) tager sammen på officielt besøg i Ghana. Også udenrigsminster Jeppe Kofod drager ud i verden, da han tager på et to-dages besøg i Japan.
  • Statsrevisorerne holder møde klokken 9. På dagsordenen er beretningen om Skatteministeriets styring af det nye ejendomsvurderingssystem, og beretningen om Erhvervsministeriets forvaltning af hjælpepakker under COVID-19.
  • Aalborg Håndbold spiller i dag kamp i gruppespillet i mændenes Champions League i håndbold. Også fodboldens Champions League afvikler kampe i dag.
  • Og så vil du formentlig kunne glæde dig over, at de sidste valgplakater bliver pillet ned. De skal nemlig senest være fjernet efter i dag.

Det skete i dag:

  • 1976: 4.000 mennesker omkommer og 250.000 bliver hjemløse, da voldsomme jordskælv hærger det østlige Tyrkiet.
  • 1991: Freddie Mercury, forsanger i bandet Queen, dør 45 år gammel af AIDS.
  • 2006: James Bond-filmen Casino Royale har premiere i Danmark. Filmen har både danske Mads Mikkelsen og Jesper Christensen på rollelisten.


9 års feltarbejde


Pædagoger


Flere stops eller stop?


Kan godt selv


Revaccination


Politiken Morgen

Start dagen med et nyhedsoverblik fra vores morgenfriske journalister. Nyhedsbrevet er gratis og udkommer alle hverdage klokken 7.