Som dreng byggede Ole Friis Larsen og hans kammerater huler i Nordskoven ved Jægerspris i Nordsjælland. Et år anlagde de en hule under et træ med en stor ørnerede, troede drengene. I virkeligheden var der tale om en musvåge, men den skabte interessen for fugle hos drengen Ole.
»Musvågen skældte os ud hver eftermiddag, når vi opholdt os i hulen, og det var jo også en grov forulempelse. I dag ville det være ulovligt at bygge en hule under et redetræ, men dengang var der ikke nogen, som sagde noget«, fortæller den nu 67-årige Ole Friis Larsen.
Nysgerrigheden var vakt hos drengen, og han begyndte at låne fuglebøger på biblioteket, og interessen for fugle blev yderligere stimuleret en dag på stranden:
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind