Forskere har længe mistænkt autisme for at være en udvidelse af de særtræk, som kendetegner mænds hjerne. For eksempel tendensen til danne sig et overblik ved at lave skemaer og lister. Nu viser endnu en undersøgelse af syndromet, at det meget vel kan være tilfældet. Forskere fra Cambridge Autism Research Centre har i deres forskning påvist, at udviklingen af den autistiske hjerne overdriver det, der sker i den mandlige hjerne. Det skriver BBC. Mindre forbindelse mellem to hjernehalvdele Forskerne mener, at mænd generelt har en større vækst af særlige hjerne-regioner og mindre forbindelse mellem de to hjernehalvdele end kvinder. Drenges hjerne vokser hurtigere end pigers, og hos autistiske hjerner er denne vækst endnu mere ekstrem, ligesom særlige dele af hjernen, blandt andet den følelsesmæssige del, er ekstrem stor hos autistiske babyer. Er autisme en sygdom? Forskerne mener, at beviserne peger mod at udsættelse for mandlige kønshormoner, som testosteron, før fødslen påvirker denne hjerneudvikling. »Det stiller spørgsmålet: Er autisme en sygdom, som man ønsker at udrydde og forhindre - mange mennesker ser det ikke som en sygdom. Det er bare børn, som udvikler sig anderledes«, siger professor Baron-Cohen fra Cambridge University.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Chokerede eksperter kalder Trumps skatteaftale »fuldstændig ulovlig« og »gennemført korrupt«
-
Midt i priskrigen hejser Forbrugerrådet Tænk et rødt advarselsflag
-
Kendt dansk arkitekts enke kunne have tjent millioner – i stedet har hun foræret tre »stærkt eftertragtede« malerier til museum
-
Det er en virkelig håbløs idé, Legoland
-
Norges nye seriebesættelse rammer Danmark
-
Henrik Palle: Det er ingen skam at gå, når man bliver smidt ud. Men det skal gøres med stil – og det gjorde Stephen Colbert
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Benjamin Haxha




























