Debatindlæg afEmilie Juul Thorsteinsson

Cand.mag. i kultur og formidling, børnekulturmedarbejder

Jeg savner at læse om kvinder, der i stedet for at kaste op gør oprør mod samfundets forventninger til dem.

Hvorfor er der så mange kvinder, der brækker sig i litteraturen?

Lyt til artiklen

Jeg har efterhånden læst så mange bøger med kvindelige hovedpersoner, at et mønster er begyndt at tegne sig: De brækker sig. Igen og igen. Nogle gange i tømmermændsramt afsky over egne handlinger, andre gange i desperation over et liv, de ikke kan finde sig til rette i.

For nylig, da jeg endnu en gang stødte på en scene, hvor en kvinde ikke kunne holde mavesækkens indhold i sig, tog jeg mig i at rulle øjne. Hvorfor er der så mange kvinder, der brækker sig i litteraturen?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her