Debatindlæg afAura Elvirra Malouna Vindingberg

EUX-studerende

Samfundet vil gerne have, at jeg tager en uddannelse. Det ønsker også, at jeg føder flere børn. Hvorfor har man så indrettet det sådan, at det er umuligt at få de økonomiske ender til at mødes?

Det er urimeligt, at jeg selv skal bære de økonomiske omkostninger ved at føde de børn, samfundet skriger på

Lyt til artiklen

Jeg drømmer om et barn mere. Om at de to børn, min mand og jeg allerede har, får en lillebror eller -søster. Hele min krop længes efter at udvide familien, men alt for ofte ender lysten og længslen med, at jeg sidder og regner på, om vi har råd til at føre drømmen ud i livet. Al sund fornuft siger mig, at økonomien ikke hænger sammen.

Jeg er under uddannelse og på SU. Et hurtigt overslag viser, at et tredje barn vil koste dyrt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her