Debatindlæg af

Rasmus Hald MøllerTalsperson i DareGender

Henriette HøjbergSekretariatsleder i DareGender

Feministerne har sagt fra overfor krænkende adfærd, men feminister skylder ikke et svar på, hvordan man så er mand.

Organisation rådgiver forvirret ung mand: Det er mændene selv, som skal skabe en ny maskulinitet - ikke feminister

Lyt til artiklen

Lukas Lunøe stiller i Politiken et uhyre vigtigt spørgsmål. Det meste af snakken efter metoo-kampagnen har gået på, hvad især mænd ikke må, og hvad de gør forkert. Opråbene har udelukkende været berettigede, men hos rigtig mange mænd verden over efterlader de et væsentligt tomrum i forhold til, hvordan man kan forholde sig som mand. Og det er et sårbart spørgsmål, Lukas Lunøe stiller. Et spørgsmål som ikke mange tør stille.

For mange synes svaret på spørgsmålet at være enkelt. Lukas skal bare opføre sig ordentligt. Alle mænd skal bare begynde at opføre sig ordentligt. Men hvis svaret var så enkelt, ville vi ikke have haft et ’metoo’ til at begynde med. De forstår ikke, hvorfor det er så svært for mange mænd at navigere i en post-’metoo’ verden, men ligesom vi mænd aldrig helt vil kunne forstå erfaringerne fra kvinder, er det omvendte også tilfældet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her