Derfor kan din vin blive syg

Nedtur. Vinbranchen har gjort en indsats for at mindske antallet af vin med fejl, men alligevel skønnes det, at op mod 3 procent af alle vine er så dårlige, at de må kasseres.
Nedtur. Vinbranchen har gjort en indsats for at mindske antallet af vin med fejl, men alligevel skønnes det, at op mod 3 procent af alle vine er så dårlige, at de må kasseres.
Lyt til artiklen

Vi kender det alt for godt: Der er taget en god flaske frem, og forventningen til den gode kombination af mad og vin er høj. Måske er der endda gæster, som skal imponeres. Og, caramba! Vinen har prop. Frugten er væk, og duften består af mugne kældertoner, mens smagen er udhulet og spids. For nogle år siden anslog man, at det skete i 2-5 procent af alle vine. Der er gjort en indsats for at nedbringe hyppigheden, og nu ligger det omkring 1-3 procent – hvilket da også er noget. For vinen er ikke drikkelig og må kasseres.

Propfejl – der stammer fra en kemisk klorforurening TCA eller trikloranisol, som især sætter sig i proppen, men også kan stamme fra andre kilder – er nok den fejl, som der oftest tales om.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her