Anmeldelse: 170 sider om ingefær er lidt for meget

Ingefær er roden til alt godt - men en hel bog om emnet er lidt for meget, mener anmelder Kjeld Koplev.
Ingefær er roden til alt godt - men en hel bog om emnet er lidt for meget, mener anmelder Kjeld Koplev.
Lyt til artiklen

Jeg ved faktisk ikke, hvad jeg skal stille op med denne bog. Ingefær er da en dejlig ting. Ingefær er sundt og brugbart i rigtig mange retter og former. Men 170 sider i storformat giver ikke rigtig mening. Ikke for mig i hvert tilfælde. Og det føles faktisk, som om forlæggerne har haft lidt denne samme oplevelse, da de stod med manuskriptet i hænderne. 89 af bogens 170 sider er nemlig helsidesfotos. Mange af dem er billeder af ingefær i forskellige udskæringer. Absolut dekorativt, men knap så oplysende i en brugsbog.

Bogens to forfattere deler godt nok ikke min skepsis. I forordet skriver de nemlig: »Vi har aldrig været i tvivl om, at knolden fortjente sin helt egen bog«. Det kan man så være enig eller uenig med dem i.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her