Ny italiener giver Amager smag af Torino

Amager har på det seneste rykket sig så markant på madsteder at det snart ligner brokvartererne.
Amager har på det seneste rykket sig så markant på madsteder at det snart ligner brokvartererne.
Lyt til artiklen

I de seneste ti år har jeg boet på Amagerbro, den del af øen, der ligger tættest på resten af København, og føler egentlig, at jeg kender mit lokalområde ret godt. Men jeg ser åbenbart kun toppen af isbjerget, for der er nyt liv dernede i dybet, hvor Amager strækker sig mod det ukendte. Jeg oplever mest det område i mørke, når jeg efter en bytur kører et godt stykke ud ad Amagerbrogade for at ramme områdets eneste shawarmabar, der er åben efter klokken 2 om natten.

Men den onsdag aften, da jeg cyklede ud mod den nyåbnede Toto Vin & Spisebar på Amagerbrogade 145, havde jeg det som en opdagelsesrejsende i et tropelandskab. Der var mere og mere liv, efterhånden som jeg kom frem. Den hippe burgerbar Jagger har åbnet en filial herude, Sticks’n’Sushi er kommet til, og der er kommet kaffebar, juicebar og Whammy Bar. Der kommer min ven tit. Han bor lige om hjørnet og behøver ikke længere at tage ind til brokvartererne for at føle sig hip med en økopilsner i hånden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her