Den 24. juni er der et halvt år til juleaften. Det markerer flere ved at fejre jul i juni med and og rødkål. Jeg kan ikke komme i tanke om noget mere rædsomt. Eller blasfemisk.

Madredaktøren: At fejre jul i juni er både rædsomt og blasfemisk

Det bliver så et nej tak herfra til at holde jul i juni.
Det bliver så et nej tak herfra til at holde jul i juni.
Lyt til artiklen

Den 24. juni er der risengrød og and på menuen på min søns skole. Så er der nemlig et halvt år til juleaften, og ud over det bizarre i at servere kogt ris og sødmælk med smørklat og kanel i sommervarmen virker initiativet som en stressende gimmick over for travle forældre, der ved, at et halvt år er ingen tid, og lige om lidt er det jul igen.

Men jeg troede, det bare var kommunens skolemadudbydere, der havde fået kuller, indtil jeg begyndte at undersøge sagen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her