Til 1 person
Ingredienser
1 skive surdejsbrød
1 håndfuld grønkål, skyllet og fjernet fra stokken
smør
1/2 skalotteløg, hakket
1/2 fed hvidløg, hakket
Pocheret æg:
1 stort frisk æg
lagereddike
Syltede rødløg:
4 syltede rødløg
200 g lagereddike
200 g vand
300 g solbærsaft
80 g sukker (mængden afhænger af, hvor sød solbærsaften er)
2 g salt
1 håndfuld rosa peber
Desuden:
1 spsk. syltede rødløg (se opskrift nedenfor)
2-3 spsk. bearnaisesauce pr. person (se opskrift)
salt og peber
frisk estragon
Bag opskrifterne
Christophe Miolane arbejder som gastronomisk udvikler i Meyers.
Han er 44 år, født nær Lyon i Frankrig, men opvokset i Danmark.
Er uddannet kok og tidligere koncept- og produktudvikler i Tivoli.
Sådan gør du:
- Rist surdejsbrødet i lidt smør på en pande, til det er sprødt og gyldent.
- Halver rødløgene fra top til rod, og skær dem i skiver.
- Kog syltelagen op med de øvrige ingredienser, og kom løgene i, sluk for blusset, og lad løgene trække i 15-20 minutter. Løgene skal være sprøde, men tilberedt, så sødmen fra løgene kommer frem.
- Hak grønkålen groft, og sauter på en pande med smør, skalotteløg og hvidløg.
- Varm en gryde med rigeligt vand op til lige under kogepunktet, ca. 90-98 grader. Tilsæt derefter et par skefulde lagereddike (mængden afhænger af, hvor gammelt ægget er, jo ældre, desto mere eddike). Eddiken er med til at samle hviden omkring blommen.
- Slå ægget ud i en lille skål eller kop. Hvis æggehviden er meget vandet, så hæld lidt ud. Hæld herefter ægget forsigtigt ned i det varme vand, der er tilsat lagereddike. Æggehviden skal samle sig om blommen – man kan forsigtigt hjælpe processen lidt på vej med en ske. Pocher ægget i ca. 3-5 minutter. Tag ægget op med en hulske, og lad det afdryppe på et stykke papir. Ægget skal føles fast, men med en blød kerne.
- Anret brødet med grønkål, herefter det pocherede æg, bearnaisesaucen og dernæst lidt syltede rødløg. Retten toppes med frisk estragon og et drys friskkværnet peber.
fortsæt med at læse


























