Dansk landbrug har nøglen til at løse en stor del af verdens sultproblemer. Hverken mere eller mindre. Desværre har landmændene lagt nøglen i lommen. FN peger i sin verdensmålsstrategi på, at det er afgørende, at vi inden 2030 får sikret bæredygtige fødevareproduktionssystemer og implementeret modstandsdygtige landbrugspraksisser, som øger produktivitet og produktion, medvirker til at bevare økosystemer, styrker kapaciteten for tilpasning til klimaforandringer, ekstreme vejrforhold, tørke, oversvømmelser og andre katastrofer, og som fremskynder forbedring af land og jordkvalitet.
Her har dansk landbrug helt unikke forudsætninger for at løse opgaven, for danske landmænd er veludannede, engagerede og har adgang til teknologi og kompetente samarbejdspartnere i industri og forskningsmiljøer.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

