Forskere verden over har, siden pandemien ramte, arbejdet på højtryk for at levere viden om covid-19. Det gælder også i Danmark, hvor man overalt i forskningslandskabet har mobiliseret med lynets hast for at forstå sygdommen og belyse dens følgevirkninger for de enkelte patienter og for samfundet som helhed.
Det kunne man ikke have gjort, hvis ikke det var for mange års indsats for at opbygge forskningskapacitet, opdyrke en bred talentmasse af forskere og etablere excellente forskningsmiljøer. Nye videnskabelige erkendelser indtræffer ikke på kommando, men kræver, at forskerne har mulighed for fordybelse gennem lang tid – ofte årtier.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


