Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Seneste madnyt
-
20. maj 08.13
-
19. maj 06.00
-
19. maj 06.00
-
17. maj 10.33
-
16. maj 05.00
-
15. maj 06.00
-
14. maj 07.00
-
13. maj 15.12
-
13. maj 09.38
-
08. maj 13.23
-
08. maj 07.00
-
07. maj 14.31
Mest læste denne uge
-
20. maj 08.13
-
13. maj 15.12
-
15. maj 06.00
-
16. maj 05.00
-
17. maj 10.33
-
14. maj 07.00
-
01. nov 15.00
-
25. mar 10.56
-
13. maj 09.38
-
19. maj 06.00
Seneste opskrifter
-
14. maj 07.00
-
14. maj 07.00
-
14. maj 07.00
-
14. maj 07.00
-
08. maj 07.00
-
08. maj 07.00
-
08. maj 07.00
-
07. maj 14.31
-
07. maj 14.31
-
07. maj 14.31
-
30. apr 11.38
-
30. apr 11.38
Bamix Stavblender Mono sort
Bamix kan knuse is til cocktails, blende frosne bær, lave müsli og sund babymad, samt fremtrylle de skønneste saucer og supper.
Klubpris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
|
|
||||
|
Klubpris 999 kr.
Alm. pris 1500 kr
|
|
Klubpris 595 kr.
Alm. pris 735 kr
|
|
Klubpris 165 kr.
Alm. pris 199 kr
|
|
Klubpris 550 kr.
Alm. pris 649 kr
|





Brug årstidens svampe til dejlig sensommermad
Jagt. Du kan selv finde de lækre ingredienser til weekendmaden. - Foto: THEA GRAV ROSENBERG
Tag på svampejagt i weekenden og lav snacks, supper, gryde- eller wokretter.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Madklub
135 kr.
165 kr.
365 kr.
339 kr.
Det bugner af svampe i skoven og supermarkedet, så hvorfor ikke udnytte sæsonens lækre spise og forsøge sig med lidt svamperetter i weekenden?
MAD har fundet opskrifter med forskellige slags svampe i KOGEBOGEN .
LÆS GUIDESvampe - sådan gør du
Karljohan
Karljohan er blandt de mest almindelige danske spisesvampe og har sæson fra begyndelsen af august til og oktober.
MADKLUBBliv medlem af Politiken Madklub og vælg mellem 3 lækre velkomstgaver
De tætte plantager er gode med karljohan i begyndelsen af sæsonen. Derefter skal du kigge i bøgeskoven.
Karljohan er gode til at fryse i små mundrette stykker, men du kan også vælge at skære dem i tynde skiver og lægge dem til tørre på en rist et varmt sted med udluftning, da der opstår en tæt svampeduft ved tørring.
Prøv Carsten Kysters Karljohansvampe smørstegt med kartofler og timian eller hans rå alternative Carpaccio af Karl Johan svampe med parmesan og rucolasalat og Rå karljohansvampesalat med spejlæg og persille.
James Price har også gjort det i karljohan og foreslår en Oksehale og foie gras i svampefars samt en forret eller snack bestående af Hjemmelavede chips med karljohanremoulade.
Kantareller
Kantareller findes i flere forskellige sorter i det danske klima og har sæson mellem juni og oktober.
Du finder dem i kanten af granplantager og på de små skovstier og i mos og lyng i plantageområderne. I bøgeskoven findes de på forblæste skrænter.
GUIDEHer finder du kantareller
Kantarellerne er gode at fryse i mundrette stykker i tætlukkede poser, eller de kan tørres i små stykker et varmt sted på en metalrist som karljohan.
Steg kantarellerne på en pande og brug dem i den italiensk-inspirerede ret Stegte kantareller med blomkål, spidskål og gnocchi.
Eller se Carsten Kyster lave velsmagende bruchettaer med friske svampe.
Champignon
Champignoner dyrkes i Danmark hele året, men skal man finde dem vildt i naturen, er der størst chance fra juli til oktober.
Champignon vokser vildt både i skov og på mark, og de to mest typiske arter her er den hvide og den brune markchampignon.
Champignoner er egnede til frysning både i rå tilstand eller smørdampede.
I gryderetter og supper klarer champignonen sig særdeles godt.
Få varmen med en klassisk Jægergryde, en Stærk rejesuppe eller Hare i rødvin.
Shiitake
Der findes selvfølgelig også svampe mange andre steder end i Danmark.
De asiatiske svampesorter har forlængst gjort deres indtog rundt omkring i de danske hjem, når der laves thaimad, wokretter eller spicy supper.
Eksperimenter med den asiatiske shiitake-svamp og lav en omgang Shaomai – kinesiske ’ravioli’, en Shiitakesvampe med gris, ingefær, basilikum og japansk barbecue-sauce eller en varmende Svampesuppe med nudler, tomat, limeblade og galanga.
Et miks af det hele
Nogle opskrifter lader sig ikke styre af bestemte svampesorter, og har du det på samme måde kommer her et par opskrifter, hvor du frit kan vælge eller blande, de svampe du ligger inde med.
Prøv eksempelvis James Prices Svampekroketter med skinke, Helle Brønnums Svampepostej med rødbeder eller Camilla Plums Svampe bagt i fløde og soja.
Find selv mere inspiration og flere opskrifter i KOGEBOGEN.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Tilmeld dig Politiken Mad Nyhedsbrev
KOGEBOGEN
Udvalgte opskrifter
Græskarsuppe
Rasmussen
Vildtfilet med svampe, løg og balsamico
Kyster
Napoleonskagen anno 2011
Frese
Æg benedict på chilihakkebøf med spinat
Rode
Ribbensstegsmadder
Rode
Bag med ungerne: Ali Abdullahs arabiske pitabrød
Frisk savojkålsalat med æble, valnødder og ravigottemarinade
Larsen
Thailandsk fiskesuppe
Fearnley-Whittingstall
Key Lime Pie
Grace Wilson Løvig
KOGEBOGEN
Seneste på Mad
Madklub
389 kr.
Torsdag 6. juni
24. og 25. maj
23. maj kl. 8.15
1.950 kr.
999 kr.
75 kr.
189 kr.
Seneste opskrifter
14. maj. KL. 07.00 Makrel på dåse går amok
14. maj. KL. 07.00 Tunet tun med spaghetti, persille og kapers
14. maj. KL. 07.00 Torskerogn som forårsdip med masser af urter og grissini
14. maj. KL. 07.00 Pæresorbet direkte i dåsen
8. maj. KL. 07.00 Mælkeis med quinoa og kaffe
8. maj. KL. 07.00 Ansjoser, quinoa og fedtegrever
8. maj. KL. 07.00 Quinoakage med vanilje og mandler
7. maj. KL. 14.31 Kuller i karry med blomkålsris
7. maj. KL. 14.31 Jordbær-cheesecake som is