Debatindlæg afClaus Holm

Institutleder, DPU

Det er positivt, at regeringen tager trivselsudfordringen alvorligt. Men det er samtidig vigtigt at respektere forskellen mellem faglig trivsel og almindeligt velvære. Det første er vigtigst i studiesammenhæng.

Institutleder: Man bliver ikke fuld af faglig trivsel af at drikke øl – man bliver bare fuld

Lyt til artiklen

Den nye uddannelses- og forskningsminister, Ane Halsboe-Jørgensen, har for nylig i Politiken barslet med, at hun vil oprette et kontor for unges trivsel i ministeriet. Initiativet bliver lanceret samtidig med og i sammenhæng med ønsket om en ny karakterskala og om at afskaffe uddannelsesloftet.

Temaet mistrivsel har fyldt meget i de senere år, og ministeren tager afsæt i en vurdering af, at de unge er for hårde ved sig selv. At de pisker sig selv med høje krav i et omfang, der fører til stress og dårlig trivsel på studierne. At de unge mistrives.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her