0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Filmredaktørens ni noter: Festivalen i Venedig skød sig selv i foden ved at gøre plads til Polanskis hånlige satire af en film

Efter 11 dages filmkunst i Venedig deler Politikens filmredaktør Kristoffer Hegnsvad sine vigtigste noter: om en fortjent vinder, en stor fadæse og et billede af menneskehjerte blendet i cocktail

FOR ABONNENTER

1Den rigtige vinder

Den vilde græker tog Guldløven med hjem. Efter 11 dages filmkunst i Venedig gik festivalens hovedpris til filmen ’Poor Things’ af Yorgos Lanthimos. Det var i mine øjne den rigtige vinder, som juryen med blandt andre filminstruktørerne Damien Chazelle og Jane Campion og dokumentaristen Laura Poitras – alle Oscar-vindere – valgte.

Lanthimos’ film efter Alasdair Grays roman af samme navn er en Frankenstein-fortælling om en videnskabsmand ved navn God, der skaber fantasifulde hybriddyr i sit laboratorium og har en ung kvinde ved navn Bella gående, som han nærstuderer. Men Bella bliver nysgerrig på sig selv og verden og ønsker frihed. Det er en stærk historie til tiden med imponerende præstationer af Willem Dafoe og Emma Stone i hovedrollerne, men det er Lanthimos’ visuelle touch, der gør filmen til noget særligt og som vinder i Venedig lover godt for filmkunstens fremtid.

2Den store fadæse

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce