Grønne asparges er en fryd, der kan spises fra maj til Sankthans. Sart lysegrønne og sprøde i smagen. Her kommer de med hakket æg og en intens vinaigrette, der giver syre og fedme til den grønne ret.

Madredaktørens forårsbud: Grønne asparges med hakket æg og vinaigrette

Foto: Line Thit Klein
Foto: Line Thit Klein
Lyt til artiklen

Jeg glæder mig altid vanvittigt meget til de første danske asparges kommer. I modsætning til dem, der kan købes året rundt er de danske tykkere, sartgrønne i farven og langt mere delikate. Det koster en bondegård når sæsonen starter men heldigvis bliver de mere overkommelige i pris som foråret skrider frem.

Jeg laver hvert år den her opskrift med med hakket æg og en intens vinaigrette, der giver syre og fedme til den grønne ret. Normalt blliver den lavet med hvide asparges, men jeg synes de grønne danske asparges virkelig folder sig ud sådan her.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her