Kære læser
Velkommen til ugens nyhedsbrev, hvor jeg er høj på lyse midsommer aftener, søde sommerdufte og en lun vind, der siger, at det nu for alvor er blevet sommer.
Det er også ugen, hvor mange sikkert har en travl kalender med dimensionsfester, afslutninger, sommerfester og vi-skal-nå-at-ses-før-ferien-sammenkomster.
Skal du selv stå for maden eller have noget med til en fælles buffet har jeg sammensæt et bud på syv lækre retter til sommerfesten.
På tirsdag er det Sankt Hans, og det ser ud til at blive en aften, hvor man kan nyde bålet uden at fryse alt for meget. Allerede i sidste uge gav jeg dig forslag til en nem menu til Sankt Hans, og du får den derfor lige igen.
Ellers vil jeg altid anbefale asparges, hvor det jo er ved at være sidste chance, da sæsonen som bekendt slutter til Sankt Hans, og så masser af jordbær. Og jo altså helst øko eller så sprøjtefri som muligt, da undersøgelser viser, at de røde bær indeholder godt med pesticider, hvis de er konventionelt dyrket. Ærgerligt, men sådan er vores moderne fødevarevirkelighed.
Vi har masser af lækre opskrifter på jordbær, og så kan du læse min klumme om, hvor svært det er at købe økologiske grøntsager.
Det var alt fra mig i denne uge. Du finder inspiration til mad til alle ugens dage nedenfor.
God fornøjelse i køkkenet og tak for at du læser med!