0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Finn Frandsen
Foto: Finn Frandsen

Der er intet reb foran værkerne i kunstskoven Skovsnogen. For, siger stedets ejer Søren Taaning, hvis naturen vælter træer ned i kunsten, hvorfor skulle børnene så ikke have lov at klatre på den?

De tiltrækker årligt 25.000 besøgende til en kunstskov i Herning: Kristina og Søren har lært at se naturen som deres kurator

Kristina Thormod Taaning og Søren Taaning flyttede til Herning og lavede en skov med kunstværker. Med uhygge og ekspeditionsstemning har de lokket de skeptiske lokale ud blandt skulpturerne. Til gengæld må de leve med, at naturen vælter ned i værkerne.

FOR ABONNENTER


Fire familiemedlemmer jokker rundt i en hvedemark syd for Herning. De ser sig omkring og vender så tilbage til den skov, de egentlig er kommet for at besøge.

Er det meningen, at man går ud i marken?

Søren Taaning klør sig lidt i panden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce