Kære Læser
Så varer det ikke længe, før det er dagen før dagen. Før julen er her, og det igen skal dufte brunt og brændt i køkkenet, træet skal pyntes og julefreden sænke sig.
I det her nyhedsbrev er der fuld fokus på julemaden, og den sædvanlige madplan udgår, men hvis du skal have nem og hurtig mad i den travle uge op til jul, vil jeg anbefale dig de her opskrifter fra Louisa Lorang, hvor alle retter kan laves ved hjælp af bare en gryde. Det kan tilmed laves på under 30 minutter, og der kommer stadig fantastisk lækker, grøn og mættende hverdagsmad på bordet.
Igen i år skal jeg stå for julemaden, og jeg glæder mig helt vildt til at stå i mit sommerhus og bare lave mad den 24. Julemad er ikke svært, men det kræver planlægning og timing, og derfor er det vigtigste, at du begynder i god tid. Skal du holde jul, vil jeg anbefale, at du allerede nu begynder at tænke på, hvornår du skal gøre hvad, lave indkøbsliste og tjekke, at du har alt, hvad julemaden kræver, for eksempel kødnåle og en bradepande, der er stor nok til anden (jeg taler af erfaring her).
Kog rødkål et par dage før juleaften. Kog og pil kartoflerne til de brunede kartofler den 23., og lav også risengrød dagen før, så den kan blive ordentligt afkølet, når du skal bruge den til risalamande dagen efter.
Selve juleaftensdag går jeg altid i gang tidligt på dagen. Jeg nyder at afsætte det meste af dagen til at stå i mit køkken, og jeg følger altid den her tidsplan fra kok Pernille Skjødt.
Du finder alle hendes gode opskrifter på julemad her.
Claus Meyer giver et bud på en alternativ julemiddag hvor de brunede kartofler bl.a. er skiftet ud med søde kartofler.
En anden kok, der er leveringsdygtig i solide juleopskrifter, er Claus Meyer. Blandt andet denne julemenu, som Claus Meyer lavede til til os, da han boede i New York. Her er der både klassiske elementer som and, rødkål og gastriksauce samt grønne retter som jordskokkesuppe og bøf af byg og kålrabi samt risalamande med sprød topping og vidunderlig julekonfekt.
Skal din julemad være helt grøn, har Meyer også sit bud på det her.
De brune kartofler er nok det, der får flest til at svede juleaften. For det er en kunst at lave de perfekte brunede kartofler, men følger du vores madskole her, er det ikke svært. I denne video viser kok Trine Hahnemann, hvordan du gør. Hendes vigtigste råd er, at du køber de rigtige kartofler og afsætter god nok tid. Så skal du bare følge hendes opskrift trin for trin.
En anden vanskelig opgave ved julemiddagen er at matche vinen til maden. Heldigvis har vores vinekspert Thomas Ilkjær gjort arbejdet og smagt sig frem til de vine, der går bedst til den traditionelle julemad. Se hans anbefalinger her.
Når julemaden er båret ud, gemmer der sig sikkert rester til de næste dage. Jeg har her et par opskrifter på, hvordan du bruger resterne af and, rødkål og steg. Jeg elsker selv at få en flæskestegssandwich i dagene mellem jul og nytår og at bruge de sidste anderester i en omgang wok, der er sprød, stærk og fyldt med grønt oven på julen.
Men inden da vil jeg ønske dig en rigtig glædelig og velsmagende jul. Tak, fordi du læser med her.
Nyhedsbrevet udkommer næste gang den 27. december med en nytårsspecial.
På gensyn og rigtig god jul!