0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Se trailer til ’Avatar: The Way of Water’. 20th Century Studios

Wow!: Politikens anmelder taber kæben over 'Avatar 2'

3D er for længst blevet et skældsord i Hollywood. Men nu er teknologien tilbage hos ham, der gjorde den populær. Og med ’Avatar 2’ overgår James Cameron sig selv. Man tror ikke sine egne øjne, når planeten Pandora åbenbarer et helt nyt filmsprog i 3D.

FOR ABONNENTER

For 13 år siden ændrede James Cameron Hollywood med ’Avatar’ om de blå beboere på den fjerne måne Pandora.

Med filmhistoriens dyreste produktion tilbage i 2009 genoplivede han 3D-teknologien på et hidtil uset niveau. I biografen sad publikum og greb ud efter en fremmed fauna, der syntes at svæve foran næsen på dem.

Rygtet om et teknologisk nybrud fik folk til at strømme til billetlugerne og gjorde ’Avatar’ til den mest indbringende film nogensinde, hvilket den stadig er i dag.

Men ’Avatar’ blev paradoksalt nok også en parentes i filmhistorien. Når først man havde måbet over de tre dimensioner, fremstod fortællingen for tynd og filmen for lang. De langlemmede blå aliens var umulige at elske, sådan som Camerons dybdepsykologiske portrætter ellers lagde op til.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce